Harpagan Jura – przygoda z mapą i kompasem

Wiek: 11-18 lat Organizator: Biuro Turystyki Aktywnej KOMPAS sp. z o.o.
LP. KOD TERMIN CENA
1. JHH 18.07-29.07.2019 2199 zł Zapytaj o dodatkowe miejsce
2. JHH 30.07-10.08.2019 2199 zł Rezerwuj
Organizator
Biuro Turystyki Aktywnej KOMPAS sp. z o.o.
Wiek
Wiek od 11 lat do 18 lat
Opis

Razem z Pomorskim Klubem Orientacji HARPAGAN zapraszamy na wyjątkowy obóz dla wszystkich wielbicieli marszów z mapą i kompasem. Uwielbiasz las i długie wędrówki? Chcesz startować w imprezach na orientację? Ten obóz jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy na Jurę Krakowsko-Częstochowską, jednego z najpiękniejszych regionów Polski, z fantastycznie ukształtowanym terenem. W obozie wezmą udział instruktorzy InO, pasjonaci i specjaliści w tej dziedzinie, którzy w atrakcyjny sposób potrafią przekazać swoją wiedzę.

Pomorski Klubu Orientacji HARPAGAN w Gdańsku istnieje od 2005 roku. Celem klubu jest m.in. organizacja różnorodnych imprez sportowo-turystycznych, szkoleń z zakresu sportu, turystyki kwalifikowanej i rekreacji oraz podejmowanie działań podnoszących ogólną sprawność społeczeństwa. Klub jest m.in. organizatorem Ekstremalnego Rajdu na Orientację – Harpagan, imprezy z prawie 30-letnią tradycją łączącą w jednym miejscu i czasie elementy turystyki pieszej, rowerowej, w przeszłości także kajakowej i konnej. Do tej pory odbyły się 54 edycje rajdu. Przez start przewinęło się ponad 25 000 osób i większość z nich stara się wrócić na harpaganowe szlaki. Impreza ma także stałych bywalców, którzy, tak jak rajd, obrośli już legendą.

Cykliczną imprezą, którą organizuje PKO Harpagan, jest też Harpuś. To rekreacyjna impreza na orientację, mająca charakter otwarty dla wszystkich, w tym dla rodzin z dziećmi. Celem jest zapoznanie uczestników z ciekawymi zakątkami dzielnic Gdańska, Gdyni i Sopotu, spędzenie aktywnie czasu wolnego na świeżym powietrzu oraz popularyzacja imprez na orientację jako doskonałej formy niekonwencjonalnego wypoczynku.

AUTORZY PROGRAMU:

Karol Kalsztein – prezes Pomorskiego Klubu Orientacji HARPAGAN. Trener orientacji sportowej i biathlonu. Dwukrotny mistrz Polski w rowerowej jeździe na orientację i trener kadry narodowej juniorów w tej dyscyplinie. Wielokrotny mistrz Polski w marszach na orientację i wychowawca pokoleń zawodników.

Dominika Bąkowska – zawodniczka klubu Harpagan i organizatorka harpaganowych wydarzeń, instruktorka orientacji sportowej. Miłośniczka miejskich biegów na orientację, biegów narciarskich i jazdy konnej.

 

Opis programu

Orientowanie mapy. Prawidłowe trzymanie mapy to podstawa – nauczysz się prawidłowo zorientować mapę podczas wielu ciekawych zabaw biegowych. Będziemy poszukiwać punktów w tajemniczym labiryncie i ustawiać mapę względem elementów w terenie.

Kolory i symbole. Pierwszy kontakt z prawdziwą mapą! Udamy się na wspólny spacer w lesie, poznamy okolicę i nauczymy się, co dokładnie oznaczają symbole na mapie. Dowiemy się, jak wyglądają ścieżki i jak rozpoznać gęsty las.

Stwórz własną mapę! Gdy opanujemy podstawy, czas na wcielenie się w kartografa! Każdy uczestnik stworzy swoją mapę terenu ośrodka, używając symboli biegowych. Następnie rozegramy zawody na naszych nowych mapach!

Jeden moment na zastanowienie. Nauczymy się orientować, poruszając się po drogach i ścieżkach oraz podejmować szybkie decyzje! Wspólnie pokonamy pierwsze trasy,` ćwicząc nowe umiejętności, a potem spróbujemy sił w pierwszym samodzielnym treningu!

Ćwiczymy pamięć! Dobra pamięć to przepis na sukces – znane trasy pokonamy bez mapy, weźmiemy udział w licznych zabawach biegowych, podchodach i poszukiwaniach punktów kontrolnych.

Kompas – co to takiego? Dowiemy się, do czego służy, nauczymy się nim posługiwać i odkryjemy tajniki poruszania się na azymut.

Czas na zawody! Zawody to doskonały sposób, by sprawdzić nową wiedzę! Czekają nas leśne igrzyska, sprinty po ośrodku, wieczorne rozgrywki po zmroku i zabawy z mapą.

Orienteering na dużym ekranie. Udamy się na szwedzki O-Ringen, poznamy sławy światowej orientacji, zobaczymy na ekranie ich zmagania z mapą. Oprócz tego obejrzymy najciekawsze mapy ze świata, dowiemy się, gdzie w Polsce można trenować i startować oraz jak szukać ciekawych międzynarodowych zawodów.

W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy wiesz, jak odżywiać się zdrowo? Co jeść, czego unikać, co z czym łączyć? Właściwe odżywianie to jeden z kluczy do dobrego samopoczucia. Dowiesz się też, ile litrów wody musisz spożywać codziennie, aby Twój organizm mógł prawidłowo się rozwijać i funkcjonować. Zdrowe odżywianie to podstawa sukcesu!

Jurajskie jaskinie. Eksploracja jaskiń dostarcza niesamowitych wrażeń, ale wymaga też nieco odwagi. Schylanie, czołganie, przeciskanie przez wąskie szczeliny – a to wszystko w ciemnych i wilgotnych jaskiniach, gdzie mrok rozpraszają jedynie nasze latarki. Nagrodą za to są wspaniałe widoki form naciekowych i możliwość poznania miejsc, do których nie każdy może wejść. Zajęcia są prowadzone przez doświadczoną kadrę, zapewniamy atestowany sprzęt.

Zamki i warownie. Jurę Krakowsko-Częstochowską nazywa się również krainą Orlich Gniazd ze względu na tamtejsze stare warownie i zamki, pochodzące z czasów dynastii Piastów. Ruiny budowli rozrzucone wśród wapiennych skałek, tworzą niepowtarzalny widok. Wspólnie będziemy odkrywać historię i tajemnice Szlaku Orlich Gniazd.

Quady! To kręci chyba każdego... Spróbujecie przejażdżki na quadzie spalinowym. Po krótkim szkoleniu trzeba będzie pokonać tor, na którym czekać będą zadania specjalne: slalom, próba precyzji prowadzenia i ruszanie na czas. Gwarantujemy emocje, adrenalinę i doskonałe wspomnienia! Zajęcia odbędą się na pojazdach przystosowanych dla dzieci od 6 roku życia. Są one wyposażone w regulowane ograniczniki prędkości. Jazda odbywa się pod okiem instruktora, na specjalnie przygotowanym torze, a Uczestnicy jeżdżą w odpowiednim kasku.

Wspinaczka. Jura to raj dla miłośników wspinaczki i dla tych, którzy chcieliby dopiero spróbować swoich sił w tym sporcie. Zaczniemy od najprostszych szlaków wspinaczkowych, aby stopniowo przechodzić na coraz trudniejsze. Moc emocji i przepiękne widoki gwarantowane! Zapewniamy profesjonalną opiekę instruktorów oraz atestowany sprzęt.

Zajęcia linowe. Prawdziwy fun na wysokościach! Będziecie pokonywać mosty linowe nad przepaściami, zjeżdżać ze skał, wchodzić po drabince alpinistycznej, a nawet próbować wspinaczki w kominie! Gwarantujemy niezapomniane wrażenia i super zabawę! Zajęcia będą poprzedzone wykładem instruktorów o zasadach bezpieczeństwa i nauką podstawowych węzłów.

Paintball. Genialna zabawa! Gra, która uczy maskowania, podchodów, współdziałania w grupie i szybkiego podejmowania decyzji. Będzie się działo! Ze względu na bezpieczeństwo, dzieci w wieku 10-13 lat odbędą zajęcia na strzelnicy, gdzie strzelać będą do tarczy i ruchomych celów. Uczestnicy w wieku 14-18 lat wezmą udział w rozgrywkach paintballowych. Stoczą walki, które pozwolą im nauczyć się planowania i strategicznego myślenia. Każdy Uczestnik zostanie wyposażony w specjalne ubranie, maski ochronne, markery i kulki z farbą (200 sztuk dla 1 Uczestnika).

Ponadto w programie:

 • zajęcia ogólnosportowe
 • gry terenowe
 • turnieje gier zespołowych
 • wycieczki na basen lub nad zalew
 • dyskoteka z motywem przewodnim
 • wieczorne ognisko z pieczeniem kiełbasek

 

Wyżywienie

4 domowe posiłki dziennie: śniadanie, obiad + podwieczorek, kolacja. Wszystkie przygotowywane w ośrodku. Obóz zaczyna się kolacją pierwszego dnia, a kończy śniadaniem dnia ostatniego. Uczestnicy otrzymują suchy prowiant na drogę powrotną.

 

Cena zawiera

Zakwaterowanie (11 noclegów), wyżywienie 4 razy dziennie, realizację bardzo aktywnego programu, opiekę kadry i instruktorów oraz ratownika WOPR, pamiątkową koszulkę, śpiewnik, ubezpieczenie NNW (10.000 zł).

 

Cena nie zawiera

Dojazdu i dodatkowych atrakcji.

Dopłaty:

 • 100 dodatkowych kulek paintballowych (oprócz tych w programie) – 30 zł
 • rajd samochodami terenowymi – 120 zł
 • wycieczka do Ogrodzieńca – Zwiedzanie Zamku i Parku Doświadczeń - 60 zł
 • Park Wodny Kraków i zwiedzanie Krakowa – 120 zł
 • płyta ze zdjęciami z obozu – 29,90 zł
 • przygodowy pakiet obozowy – 100 zł
Co zabrać
 • ważną legitymację szkolną z numerem PESEL oraz poprawnie wypełnioną kartę kwalifikacyjną z numerem PESEL
 • mały plecak oraz wygodne buty do wycieczek pieszych, obuwie sportowe, ciepły sweter lub polar, kurtkę przeciwdeszczową, letnie nakrycie głowy (czapkę, chustkę lub kapelusz), bluzę i spodnie do zajęć terenowych
 • przybory toaletowe, ręcznik kąpielowy i plażowy, krem z filtrem UV, środek przeciwko owadom, okulary przeciwsłoneczne, kompas

Organizujemy za dopłatą dojazd na obóz z większych miast Polski. Podróż odbywa się autokarem lub pociągiem.

Dojazd negocjowany jest realizowany przy min. 4 osobach z danego miasta.

Koszt dojazdu negocjowanego w obie strony: 250 zł. 

Uczestnicy zawsze podróżują pod opieką naszej kadry.

Wykaz miejsc i godzin zbiórek będzie potwierdzony na ok. 7 dni przed wyjazdem (wiadomość wysyłamy na adres e-mail podany w rezerwacji).

 

LP. MIASTO MIEJSCE ZBIÓRKI Środek transportu ZBIÓRKA WYJAZDOWA ZBIÓRKA POWROTNA DOPŁATA
1 Białystok Negocjowany
2 Bydgoszcz Negocjowany
3 Częstochowa parking przy McDonald's, al.Wojska Polskiego 263/271, kierunek Katowice / parking przy McDonald's, ul. Drogowców 1, kierunek Łódź Autokar 12:20 13:55 118 PLN
4 Gdańsk parking przy hipermarkecie Auchan, ul.Szczęśliwa 3, 80-176 Autokar 06:00 20:05 198 PLN
5 Katowice parking przy McDonald's, al.Górnośląska 40A, kierunek Kraków / parking przy McDonald's, ul.Ofiar Katynia 5, kierunek Opole Autokar 14:05 11:50 118 PLN
6 Kraków parking przy hipermarkecie Carrefour, ul.Zakopiańska 62, 30-001 Autokar 12:35 13:25 128 PLN
7 Leszno parking przy hali Trapez, ul. Zygmunta Starego 1, 64-100 Autokar 09:30 16:50 188 PLN
8 Lublin Negocjowany
9 Łódź stacja paliw BP, ul. Kątna 1, 92-638 Autokar 10:25 15:50 168 PLN
10 Olsztyn Negocjowany
11 Opole (okolice) stacja paliw LOTOS, ul.Posiłek 1A, Rogów Opolski 47-300 Autokar 12:50 13:30 168 PLN
12 Podlesice Zajazd Jurajski, Podlesice 1, 42-425 Kroczyce k. Zawiercia Własny 16:00 10:00 0 PLN
13 Poznań tzw. „Dworzec Letni“, ul. Dworcowa 1, 61-801 Autokar 07:40 18:35 188 PLN
14 Rzeszów Negocjowany
15 Szczecin . Łączony 00:00 00:00 198 PLN
16 Toruń stacja paliw ORLEN, ul.Słupska 1, 87-100 Autokar 08:05 18:05 188 PLN
17 Warszawa Pałac Kultury i Nauki, parking przy Pałacu Młodzieży (od strony ul.Świętokrzyskiej) Autokar 08:10 18:10 198 PLN
18 Wrocław (okolice) parking przy McDonald's,ul. Czekoladowa 7, Bielany Wrocławskie 55-040 Autokar 11:25 15:00 188 PLN

Zajazd Jurajski

Obiekt w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, u podnóża Rezerwatu Góry Zborów. Zakwaterowanie w świeżo wyremontowanych pokojach 3-, 4-, 5-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym. Do dyspozycji Uczestników: sztuczna ścianka wspinaczkowa, boiska sportowe, tenis stołowy, wiata grillowa i 3 świetlice. W obiekcie działają telefony wszystkich sieci.

Strona obiektu: http://www.zajazdjurajski.pl/

 

Podlesice 1, 42-425 Podlesice k. Kroczyc
 

 

 

Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy zajęcia dodatkowe realizowane za dopłatą.
​Realizacja zajęć uzależniona od ilości zapisanych osób.

100 dodatkowych kulek paintballowych – 30 zł

Dodatkowe 100 kulek paintballowych, poza kulkami zawartymi w programie.

Quady – 90 zł

Quady – inaczej nazywane ATV (AllTerrainVehicle), czyli pojazdy na każdą drogę. Są to małe czterokołowe pojazdy, łączące cechy samochodu terenowego i motoru. Umożliwiają bezpieczne i stabilne pokonywanie nawet najtrudniejszych bezdroży. Dają poczucie swobody i wolności. W Polsce obecnie są bardzo popularne i modne. Proponujemy ekscytującą jazdę na oznakowanym i bezpiecznym terenie. Zajęcia przeznaczone dla Uczestników powyżej 12 roku życia. Trwają mniej więcej pół dnia na grupę ok. 10-20 osób, czyli ok. 20-30 minut na osobę!

Rajd samochodami terenowymi – 120 zł

Jest to propozycja dla tych, którzy chcą poczuć wiatr we włosach i nie przeraża ich wszechobecny kurz i błoto. Przeprawa przez głębokie jary i wąwozy, strome podjazdy i karkołomny slalom pomiędzy drzewami z pewnością podniesie poziom adrenaliny nawet największemu śmiałkowi.

Wycieczka do Ogrodzieńca – Zwiedzanie Zamku i Parku Doświadczeń - 60 zł

Zwiedzanie ponad 3 ha najlepiej zachowanych ruin zamku w Polsce. Przybliżymy dzieciom dawne życie dworskie w średniowiecznych warowniach. Poznamy historie zamku i związane z nim legendy – kto zamieszkiwał to zamczysko, jakie bitwy toczyły się pod jego murami i czy są tutaj duchy? Ponadto odwiedzimy Park Doświadczeń Fizycznych gdzie w oparciu o 35 ciekawych urządzeń sprawdzimy, jak działa nasz świat i jak rzeczy niemożliwe stały się możliwymi.

Park Wodny Kraków i zwiedzanie Krakowa – 120 zł

Doskonała zabawa i wypoczynek pośród mnóstwa wodnych atrakcji. Do dyspozycji trzy baseny o łącznej wielkości 2000 m2. Na każdym kroku czekają atrakcje: rwąca rzeka, bicze wodne, stacje z hydromasażami, ścianka wspinaczkowa, a dla amatorów sportów wodnych miejsca do gry w siatkówkę, koszykówkę i piłkę wodną. Ogromną popularnością wśród dzieci cieszy się Wyspa Piratów z prawdziwym Statkiem Pirackim i trzema minizjeżdżalniami przeznaczonymi dla najmłodszych oraz najnowszą Tęczową Zjeżdżalnią. Dla odważnych proponujemy zabawę na 10 zjeżdżalniach o łącznej długości ponad 800 m (najdłuższa rura w Polsce – 202 metry!). Po wodnych szaleństwach wybierzemy się na spacer po krakowskich uliczkach. Przejdziemy się po Starym Mieście – zobaczymy słynne Sukiennice, Barbakan czy Bramę Floriańską. A może uda nam się posłuchać hejnału z wieży Mariackiej?