x
ue-logo

(+48 58) 303 18 78

dostępni pn-pt 9:00-17:00

Jak przygotować się do pierwszego wyjazdu na narty?

Kuba Marjański    | 05-09-2023 13:12:37

Chcesz spróbować swoich sił w narciarstwie i właśnie szykujesz się do swojego pierwszego sezonu? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które ułatwią Ci przygotowania. Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, zanim rozpoczniesz białe szaleństwo.


Wyjeżdżasz na narty? Zadbaj o kondycję!

Najważniejszym elementem przygotowań do sezonu narciarskiego jest zadbanie o kondycję. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy na co dzień prowadzisz siedzący tryb życia i nie korzystasz z intensywnej aktywności fizycznej. Wyjazd na narty bez uprzedniego przygotowania kondycyjnego zazwyczaj okazuje się bardzo męczący, zniechęcający, a nawet może zakończyć się kontuzją. Dlatego na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem na narty warto rozpocząć przygotowania. 

Na początku zacznij regularnie spacerować, by przyzwyczaić stawy i mięśnie do wysiłku. Następnie przejdź do marszobiegów. Bardzo ważna jest kondycja kolan – w tym celu ćwicz przysiady i półprzysiady. Zatrzymuj się w połowie ruchu, by wzmocnić stawy i ścięgna. Dzięki temu Twoje mięśnie będą silniejsze i z łatwością utrzymają ciężar ciała podczas manewrów na stoku.

Sprzęt narciarski na pierwszy wyjazd – o czym trzeba pamiętać?

Osoby początkujące chętnie wybierają zorganizowane obozy narciarskie lub korzystają z zajęć indywidualnych z instruktorem. Często zastanawiają się, co zabrać na wyjazd na narty. Oto lista z podstawowym wyposażeniem, bez którego nie ma co myśleć o szusowaniu:

1.     narty,

2.     buty narciarskie,

3.     kask narciarski,

4.     rękawice narciarskie,

5.     bielizna termiczna,

6.     spodnie narciarskie i kurtka.

Planujesz wyjazd na narty? Co potrzebne jest na początku, a z czego można zrezygnować? Deski muszą być dopasowane do Twojej masy ciała, wzrostu i umiejętności. Na początek najlepsze będzie sprzęt o długości około 15-20 cm mniejszej od Twojego wzrostu, o dużym promieniu skrętu, delikatnie taliowane. Na tym etapie kijki nie są niezbędne, ale mogą ułatwiać przemieszczanie się. Niektórzy instruktorzy zalecają wykonywanie ćwiczeń z kijkami. Pozytywnie wpływają na koordynację oraz odpowiednią postawę początkującego narciarza. 

Na pewno przyda się cienka czapka lub kominiarka. Wybieraj fason przylegający do głowy i materiał, który pomaga odprowadzać wilgoć. Gogle zapewnią Ci komfort podczas opadów śniegu. Nie zapomnij też o kremie z filtrem – w ładny dzień na stoku można nabawić się oparzeń słonecznych!

Jeśli nie jesteś pewny, czy spodoba Ci się narciarstwo i nie chcesz narażać się na duże wydatki, możesz wypożyczyć narty w dobrej wypożyczalni. Zwykle w bezpośrednim sąsiedztwie stoku znajduje się co najmniej jeden punkt ze sprzętem narciarskim. Wypożyczając, masz pewność, że narty są konserwowane i nasmarowane. Ponadto możesz liczyć na dopasowanie wiązania do Twojej stopy przez personel wypożyczalni. Możesz tam zaopatrzyć się w narty, buty, kijki i kask. 

Nauka jazdy na nartach, czyli sztuka upadania

Upadanie i wstawanie to nieodłączny etap nauki jazdy na nartach. Przekonasz się o tym już wkrótce, gdy rozpocznie się Twój wyjazd na narty. Na samym początku przygody z deskami poćwicz na mniej uczęszczanym fragmencie stoku kontrolowane upadki. Wybierz miejsce o małym nachyleniu, podejdź pod górę i naucz się ustawiać narty w odpowiedni sposób, by ułatwić sobie wstawanie. Te umiejętności z całą pewnością przydadzą się podczas nauki jazdy. 

Aby przygotować się na częste upadki, konieczna jest kilkuminutowa rozgrzewka angażująca mięśnie rąk i nóg. Przysiady, wymachy ramion, skłony i krążenie pomogą Ci uaktywnić ciało i łagodnie przejść w tryb treningu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie uniknąć kontuzji. Korzystaj z kasku, by ochronić głowę podczas upadków i zderzeń z innymi narciarzami. Zakładaj też grube rękawice narciarskie z nieprzemakalnego materiału. Osłonią Twoje ręce przed wilgotnym i zimnym śniegiem oraz przed otarciami, które mogą powstać podczas upadania i podnoszenia się.

Na nartach ważny jest też sposób ubierania się. Specjalna konstrukcja spodni narciarskich na szelkach znacznie ułatwia wykonanie manewru podnoszenia się. Wzmocnienie materiałem na kolanach i przy butach zapewni lepszą odporność na uszkodzenia i rozdarcia, które mogą pojawić się na skutek upadku.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu narciarskim!

Wypadek na stoku może przytrafić się każdemu. Zwykle zwyczajna wywrotka nie jest niebezpieczna, jednak nie brakuje sytuacji, w których poszkodowana osoba kończy ze złamaną ręką lub nogą. Dlatego osoby, które zastanawiają się, co zabrać na pierwszy wyjazd na narty muszą pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia sportowego. Pomoże Ci zmniejszyć koszty powrotu do zdrowia. Pokryje koszty leczenia, transportu, opieki podczas rehabilitacji, a nawet leczenia prywatnego. Rodzaj ubezpieczenia dopasuj do Twoich potrzeb i tego, czy spędzasz urlop w kraju, czy za granicą.

Przygotuj się dobrze do nadchodzącego sezonu zimowego. Zadbaj o kondycję, zdobądź wiedzę teoretyczną, skompletuj sprzęt i wykup ubezpieczenie. Aby poznać tajniki narciarstwa, skorzystaj z pomocy doświadczonego instruktora. Sam się przekonasz, że narciarstwo to wspaniały sport dający wiele przyjemności.