x
ue-logo

(+48 58) 303 18 78

dostępni pn-pt 9:00-17:00

Zielona szkoła — wszystko, co chciałbyś o niej wiedzieć!

Kuba Marjański    | 05-09-2023 12:50:58

Wycieczki, obozy, kolonie, zielone szkoły – to podstawy pozaszkolnej aktywności dla dzieci i młodzieży. Dziś zielone szkoły są równie popularne co dawniej, chociaż ich charakter nieco się zmienił. Nadal jednak wzmacniają w uczestnikach pragnienie poznawania i doceniania natury, co przekłada się na mnóstwo aktywności na świeżym powietrzu. Przekonaj się!


Czym jest zielona szkoła i ile trwa?

Nie każdy wyjazd z młodzieżą ma taki sam charakter. Wobec tego, co to jest zielona szkoła? To wycieczka, najczęściej szkolna, która zapewnia walory edukacyjne o przyrodzie, środowisku i ekologii, połączone z atrakcjami rozrywkowymi. Dawniej zielona szkoła koncentrowała się tylko na sprawach związanych z przyrodą w kontekście rolnictwa, codzienności na wsi, hodowli zwierząt i ochrony natury. Obecnie nie każda zielona szkoła w identycznym stopniu skupia się na kwestiach rolnictwa i uprawy roślin. Dużo zależy od wyboru miejsca, gdzie organizowany jest wyjazd i dostępnych na miejscu atrakcji.

W kontekście grupowej wycieczki ważny jest również czas przeznaczony na poznawanie natury. Ile trwa zielona szkoła? Najczęściej taki wyjazd nie przekracza 5 dni. W tym czasie dzieci i młodzież mają szansę na poznawanie okolicy, walorów przyrodniczych i najciekawszych atrakcji przygotowanych przez organizatora. Standardowa zielona szkoła może trwać od 3 do 5 dni. Zdarzają się jednak wyjazdy zdecydowanie dłuższe, których czas trwania osiąga 14 dni. Bez względu na to, jak długie wakacje dla dzieci wybiorą opiekunowie, na każdej wycieczce doświadczą piękna przyrody i poznają jej znaczenie dla człowieka.

Jak wygląda standardowy dzień w zielonej szkole?

Każda wycieczka w ramach zielonej szkoły podzielona jest na dni i konkretne etapy, podczas których uczestnicy korzystają z przygotowanych atrakcji. Jak wygląda zielona szkoła dzień po dniu? Warto zacząć od momentu przyjazdu, który jest świetnym wstępem do wspólnego poznawania świata.

1. Początek to przybycie na miejsce i skorzystanie z zakwaterowania.
2. Integracja grupy i team building – w tym czasie grupa jeszcze bardziej się ze sobą zżywa przez wspólne gry i zabawy. To ważne, by zorganizować je już na początku, bo dzięki temu uczestnicy zielonej szkoły będą ze sobą jeszcze bardziej związani i gotowi na kolejne wyzwania.
3. Posiłek w formie obiadu lub obiadokolacji (w zależności od pory dotarcia do miejsca zakwaterowania).
4. Wieczorne zabawy przy ognisku, gry zespołowe, tańce i rozmowy.

To jednak dopiero początek, bo pierwszy dzień pobytu jest swoistą rozgrzewką na kolejne działania. Standardowy dzień zielonej szkoły wygląda następująco:

• śniadanie;
• zwiedzanie miasteczka/rowerowa lub piesza wycieczka;
• poznawanie tajemnic miasteczka/ruin zamku/wspinaczka;
• gry zespołowe;
• obiad;
• nauka orientacji w terenie i lesie;
• sztuka kamuflażu i pracy w zespole;
• posługiwanie się mapą i kompasem;
• wspólne rozwiązywanie problemów i szukanie ukrytych skarbów;
• kolacja;
• wieczorne zabawy przy ognisku;
• gry zespołowe.

Oczywiście to, jak wygląda zielona szkoła, może różnić się w zależności od wybranego miejsca odpoczynku. W miastach grupa skupia się na poznawaniu jego historii i dostępnych atrakcji historycznych. Często szuka nieodkrytych tajemnic, wykonuje zadania na orientację czy uczestniczy w prelekcjach ze specjalistami w dziedzinie historii danego miejsca.

Jeśli zielona szkoła organizowana jest w miasteczku lub na wsi, sposób spędzania czasu może się różnić. Częściej bazuje na wypadach do lasu, klasyfikowaniu flory czy obserwacji miejscowej fauny. Jedno jest jednak wspólne – każda zielona szkoła zapewnia uczestnikom niezapomniany kontakt z przyrodą i historią danego miejsca!

Co daje dziecku uczestnictwo w zielonej szkole?

Każdy, kto choć raz był na zielonej szkole, wie, jak niezapomnianą jest przygodą. Dzisiaj dzieci i młodzież mimo dostępności smartfonów i internetu nadal chce poznawać naturę. Ułatwia im to właśnie zielona szkoła. Od kiedy dziecko może na nią wyruszyć? Zwykle mogą w niej uczestniczyć dzieci od 6 roku życia. Ich ciekawość świata i możliwości poznawcze są rozwinięte na tyle, by skorzystać z wycieczki do maksimum!

Ale co tak naprawdę daje dziecku uczestniczenie w zielonej szkole? Oto kilka najważniejszych elementów:

• bliski kontakt z naturą – dziecko korzysta każdego dnia z nieocenionego wpływu przyrody i może cieszyć się jej pięknem;
• zdobywanie umiejętności terenowych – spacery po lesie i górach to nie wszystko, bo uczestnicy zielonej szkoły poznają sztukę survivalu, odnalezienia się w terenie, czy umiejętność posługiwania się akcesoriami nawigacyjnymi;
• zwiększenie szacunku do natury – bliższe poznanie ekosystemów i zrozumienie ich działania pozwala nabrać respektu do świata fauny i flory;
• podniesienie świadomości ekologicznej – troska o środowisko zaczyna się w młodości, dlatego zielona szkoła wpaja zasady i sposoby dbania o nią;
• rozwój umiejętności społecznych – cyfrowy sposób komunikacji uśmierca naturalne możliwości wyrażania uczuć, emocji i myśli. Dlatego zielona szkoła pozwala uczyć się zacieśniać przyjaźnie, rozwiązywać problemy w grupie i podejmować decyzje dobre dla wszystkich;
• radość i zabawa – nie oszukujmy się, dzieci i młodzież potrzebują zdrowej rozrywki, która ich odpręży. Dlatego zielona szkoła ma na celu zapewnienie jej każdemu uczestnikowi.

Jak wybrać zieloną szkołę dla grupy?

Program zielonej szkoły ma ogromne znaczenie dla satysfakcji jej uczestników. Zbyt prosty lub zbyt skomplikowany spowoduje spadek zainteresowania i zmniejszenie radości. Dlatego przed wyborem określonego profilu wyjazdu sprawdź:

• potrzeby grupy – dzieci i młodzież chcą oglądać krajobrazy, zwiedzać historyczne miasteczka lub odwiedzić ekologiczne farmy. Warto wcześniej wykonać, chociaż podstawowy research oczekiwań grupy;
• lokalizację – krótki program i jazda autokarem przez większość dnia nie będą dla uczestników zbyt interesujące;
• koszty – dobrze zoptymalizowane koszty zielonej szkoły pozwolą wziąć udział w wielu aktywnościach;
• poznaj kwalifikacje organizatorów – uprawnienia, doświadczenie i referencje pozwolą lepiej wybrać zieloną szkołę;
• dopasuj program do wieku uczestników – dzieci interesuje co innego niż młodzież, która jest u progu dorosłości.

Ile kosztuje zielona szkoła?

Skoro jesteśmy już przy wyborze programu, warto upewnić się o kosztach takiej wycieczki. Ile kosztuje zielona szkoła? Cena jest uzależniona od ilości dni, lokalizacji oraz rodzaju atrakcji. Przyjmuje się, że koszt dzienny jest w okolicach 200 zł. Oczywiście to bardzo duże uogólnienie, które należy weryfikować pod kątem dostępnych programów.

Warto wspomnieć, że do takiej wycieczki nie trzeba dokładać dodatkowych kosztów. Oznacza to, że dziecko ma zapewnione wszystko, co niezbędne łącznie z posiłkami, zakwaterowaniem i uczestnictwem w zabawach. Wszystkie bilety wejściowe do muzeów czy miejsc zwiedzania są opłacone, a rodzice mogą zapewnić pociechom dodatkowe fundusze na pamiątki czy inne przyjemności.

Twoje dziecko w zielonej szkole!

Jeśli chcesz zapewnić dziecku niezapomniane wrażenia połączone z edukacją, zielona szkoła jest świetnym sposobem realizacji celu. Chociaż jest przeznaczona dla grup szkolnych, każdy rodzic ma wpływ na podniesienie takiego pomysłu np. podczas spotkania z nauczycielami. Zielona szkoła to wspaniała propozycja na poznawanie pięknych miejsc w Polsce, zbliżenie do siebie uczestników i nawiązanie nowych przyjaźni. Zerknij na dostępne warianty wycieczek i zacznij ją planować już teraz!